Kilka słów o chustach i noszeniu dzieci

Dlaczego warto nosić dziecko:

  1. Noszenie zaspokaja podstawową potrzebę dziecka – potrzebę bliskości. Rodzice dzieci noszonych szybko rozpoznają sygnały wysyłane przez niemowlę, dzięki czemu szybciej mogą zaspakajać jego potrzeby. Dotyk, bicie serca rodzica, zapach, głos zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa.
  2. Noszenie pozytywnie wpływa na rozwój samodzielności dziecka. Mówimy, że częste noszenie od pierwszych dni życia to jak ładowanie baterii na przyszłość, budowanie poczucia własnej wartości, zaufania oraz bezpieczeństwa.
  3. Noszenie sprawia, że dzieci mniej płaczą. Bo tak naprawdę mają ku temu mniej powodów niż dzieci nie noszone.
  4. Noszenie pomaga przetrwać trudne chwile takie jak ząbkowanie, kolki, pierwsze infekcje. Bliskość rodzica działa kojąco, dobrze dobrana pozycja pomaga uwolnić gazy będące przyczyna kolek niemowlęcych, ułatwia oddychanie w trakcie kataru.
  5. Noszenie to wsparcie dla aktywnego rodzicielstwa. Noszenie pozwala pokonywać trasy, gdzie wózek nie miałby szans. Zaprasza dziecko do świata dorosłych, stawiając je na równi z pozostałymi domownikami. Pozwala obserwować świat z perspektywy mamy i taty.

Dlaczego warto nosić dziecko w chuście:

  1. Chusta pozwala na zachowanie fizjologicznej pozycji dziecka już od pierwszych dni życia. Dopasowuje się do kręgosłupa maluszka dobrze go podtrzymując (warunek – dobrze dobra/dobrze zawiązana chusta).
  2. Chusta jest wygodna dla noszącego. Jest lekka, nie ma usztywnień czy wzmocnień. Chusta wiązana lub nosidło ergonomiczne pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru na plecy i ramiona noszącego. Wysokie ułożenie dziecka w chuście sprawia iż jego ciężar jest znacznie mniej odczuwalny. Chusta to dodatkowa para rąk :)
  3. Chusta wspiera naturalne karmienie. Pozwala na zachowanie intymności oraz wspiera samą laktację przez ciągły kontakt z małym dzieckiem.
  4. Chusta wspiera kangurowanie przedwcześnie urodzonych dzieci.

W czym nosić dziecko:

Chusty wiązane elastyczne lub tkane. Chusty kółkowe na jedno ramię. Chusty kieszonki, tzw pouche, na jedno ramie, wymagają odpowiedniego dobrania rozmiaru, najczęściej inny dla mamy inny dla taty. Nosidła tradycyjne i ergonomiczne (dla dzieci samodzielnie siedzących).

Polekont Kinga Pukowska
biuro@polekont.pl
tel. 603 905 605
www.polekont.pl